Planetarium

2017-09-10 18:04:21 Warto zobaczyć

Planetarium

 

planetarium
Ogromna kopuła górująca nad Parkiem Śląskim to najstarszy i największy obiekt tego typu w Polsce. Każdego roku przyciąga tysiące miłośników gwiezdnych podróży. Budowę Planetarium rozpoczęto jesienią 1953 r., z okazji Roku Kopernikowskiego. Miejsce pod budowę wyznaczono na tzw. Górze Parkowej - najwyższym wzniesieniu parku. Twórcą projektu był Zbigniew Solawa. Uroczyste otwarcie nastąpiło w święto Barbórki – 4 grudnia 1955 r.

Pod gigantycznym ekranem Planetarium, wiernie odwzorowującym firmament, przez sześć dni w tygodniu odbywają się seanse dydaktyczne ukazujące niezwykłości wszechświata. Każdorazowo, na widowni może zasiąść 400 osób. Tematyka dostosowana jest do różnych grup wiekowych, tak więc zarówno dorośli jak i dzieci przeżyją tu niezapomnianą przygodę. Planetarium to nie tylko możliwość podglądania tajemnic nieba podczas seansów. W trakcie zwiedzania, zajrzeć można do obserwatorium astronomicznego. Największa w Polsce luneta o 30-centymetrowym obiektywie niesamowite wrażenie. W pogodne dni można obserwować słońce, wieczorami ciekawe obiekty na niebie w 750-krotnym powiększeniu. Na dziedzińcu stoi zegar słoneczny - aby odczytać wskazywaną godzinę najlepiej stanąć na tarasie okalającym dziedziniec. Jest tu również stacja meteorologiczna i sejsmologiczna, która oprócz bliskich i dalekich trzęsień ziemi mierzy bardzo istotne dla bezpieczeństwa Ślązaków wstrząsy kopalniane. W pierścieniu otaczającym salę projekcyjną znajdują się wystawy tematyczne, można tu również zobaczyć portrety słynnych astronomów.

Planetarium jest miejscem pracy wielu naukowców, w obiekcie znajduje się biblioteka dysponująca ponad 10 tysiącami książek i czasopism. Odbywają się tu również zloty i sympozja naukowe. Jest to również siedziba Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

www.planetarium.edu.pl